Wimbledon Order of Play: Day eight schedule, live scores and results (2024)

Second seed Novak Djokovic saw off Denmark's 15th seed Holger Rune 6-3 6-4 6-2. The Serb, who is reaching his 15th Wimbledon quarter-final, will face next Australian Alex De Minaur.

Former French Open winner and Czech 31st seed Barbora Krejcikova beat American 11th seed Danielle Collins 7-5 6-3 in the fourth round, setting up a quarter-final clash with 13th seed Jelena Ostapenko.

American 13th seed Taylor Fritz fought back from two sets down to beat German fourth seed Alexander Zverev 4-6 6-7(4) 6-4 7-6(3) 6-3 and reach the Wimbledon quarter-finals for the second time, where he will face Italian 25th seed Lorenzo Musetti.

Former French Open champion and Latvian 13th seed Jelena Ostapenko brushed aside Kazakhstan's Yulia Putintseva 6-2 6-3 to reach Wimbledon's last eight for the third time.

Seven-time men’s champion Djokovic faces no15 seed Holger Rune, after no4 seed Alexander Zverev and no9 seed Alex de Minaur will be aiming to reach the quarter-finals for the first time when they take on Taylor Fritz and Arthur Fils, respectively.

Wimbledon Schedule | Order of play for Monday July 8, 2024

All times BST, 11am start unless stated. Seeds in brackets.

Centre Court (from 1.30pm)

  • Elena Rybakina (4) vs Anna Kalinskaya (17)
  • Taylor Fritz (13) 4-6 6-7 6-4 7-6 6-3 Alexander Zverev (4)
  • Holger Rune (15) 3-6 4-6 6-2 Novak Djokovic (2)

Court 1 (from 1pm)

  • Arthur Fils 2-6 4-6 6-4 3-6 Alex de Minaur (9)
  • Yulia Putinseva 2-6 3-6 Jelena Ostapenko (13)
  • Danielle Collins (11) 3-6 5-7 Barbora Krejcikova (31)
  • Lorenzo Musetti (25) 4-6 6-3 6-3 6-2 Giovanni Mpetshi Perricard
  • Elina Svitolina (21) 6-2 6-1 Xinyu Wang

Court 3

  • (1) Marcel Granollers & Horacio Zeballos 6-3 6-3 Sebastian Baez (Arg) & Dustin Brown (Jam)
  • (11) Cori Gauff (USA) & Jessica Pegula (USA) 6-2 6-4 (5) Sara Errani (Ita) & Jasmine Paolini (Ita)
  • Jack Withrow (USA) & Aldila Sutjiadi (Ina) 6-3 3-6 (5) Andrea Vavassori (Ita) & Sara Errani (Ita)

Court 8 (from 12.30pm)

  • (15) Asia Muhammad (USA) & Aldila Sutjiadi (Ina) 5-7 3-6 Timea Babos (Hun) & Nadiia Kichenok (Ukr)
  • Harri Heliovaara (Fin) & Gabriela Dabrowski (Can) 4-6 4-6 (2) Michael Venus (Nzl) & Erin Routliffe (Nzl)

Court 9 (from 12.30pm)

  • (12) Nathaniel Lammons (USA) & Jack Withrow (USA) 6-4 6-4 MacKenzie McDonald (USA) & Ben Shelton (USA)
  • (7) Jan Zielinski (Pol) & Su-Wei Hsieh (Tpe) 6-3 7-6 Hugo Nys (Mon) & Demi Schuurs (Ned)

Court 12

  • Santiago Gonzalez (Mex) & Giuliana Olmos (Mex) 6-4 6-0 Luke Johnson (Gbr) & Freya Christie (Gbr)
  • Christopher Eubanks (USA) & Evan King (USA) 5-7 3-6 (9) Neal Skupski (Gbr) & Michael Venus (Nzl)
  • Joe Salisbury (Gbr) & Heather Watson (Gbr) vs Sander Gille (Bel) & Nadiia Kichenok (Ukr)

Court 14

  • (16) Sadio Doumbia (Fra) & Fabien Reboul (Fra) 4-6 6-7 (4) Marcelo Arevalo (Esa) & Mate Pavic (Cro)
  • Andreas Mies (Ger) & John-Patrick Smith (Aus) 4-6 3-6 (15) Max Purcell (Aus) & Jordan Thompson (Aus)
  • (3) Mate Pavic (Cro) & Lyudmyla Kichenok (Ukr) vs John Peers (Aus) & Nicole Melichar-Martinez (USA)
  • Marcelo Arevalo (Esa) & Shuai Zhang (Chn) 6-2 4-6 10-12 Rajeev Ram (USA) & Katie Volynets (USA)

Court 15 (from 12.30pm)

  • (11) Maximo Gonzalez (Arg) & Andres Molteni (Arg) 6-2 6-7 7-5 Charles Broom (Gbr) & Arthur Fery (Gbr)
  • Kevin Krawietz (Ger) & Alexandra Panova (Rus) 7-5 6-4 (4) Austin Krajicek (USA) & Laura Siegemund (Ger)
  • Maximo Gonzalez (Arg) & Ulrikke Eikeri (Nor) vs Jean-Julien Rojer (Ned) & Bethanie Mattek-Sands (USA)

Court 17

  • Lloyd Glasspool (Gbr) & Jean-Julien Rojer (Ned) 6-7 6-7 Constantin Frantzen (Ger) & Hendrik Jebens (Ger)
  • (1) Su-Wei Hsieh (Tpe) & Elise Mertens (Bel) 6-4 3-6 6-1 (14) Sofia Kenin (USA) & Bethanie Mattek-Sands (USA)
  • Lloyd Glasspool (Gbr) & Harriet Dart (Gbr) 3-6 6-7 Fabrice Martin (Fra) & Cristina Bucsa (Spa)
  • Nathaniel Lammons (USA) & Ena Shibahara (Jpn) vs Max Purcell (Aus) & Dayana Yastremska (Ukr)

Court 18

  • Harri Heliovaara (Fin) & Henry Patten (Gbr) 6-2 7-6 Rafael Matos (Bra) & Marcelo Melo (Bra)
  • Robert Galloway (USA) & Ingrid Neel (Est) 3-6 6-7 Jamie Murray (Gbr) & Taylor Townsend (USA)
  • Julian Cash (Gbr) & Maia Lumsden (Gbr) 5-7 6-7 Henry Patten (Gbr) & Olivia Nicholls (Gbr)
  • (6) Neal Skupski (Gbr) & Desirae Krawczyk (USA) 6-4 6-7 11-9 Rafael Matos (Bra) & Luisa Stefani (Bra)

Follow all the latest from Wimbledon with Standard Sport!

Read More

Djokovic reaches Wimbledon quarter-finals with win over Rune
Wimbledon order of play: Day nine schedule featuring Sinner and Alcaraz
Wimbledon 2024 LIVE! Rune vs Djokovic latest score and updates
Share your cat or dog's joyful moment to win
Wimbledon Order of Play: Day eight schedule, live scores and results (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Laurine Ryan

Last Updated:

Views: 5419

Rating: 4.7 / 5 (57 voted)

Reviews: 80% of readers found this page helpful

Author information

Name: Laurine Ryan

Birthday: 1994-12-23

Address: Suite 751 871 Lissette Throughway, West Kittie, NH 41603

Phone: +2366831109631

Job: Sales Producer

Hobby: Creative writing, Motor sports, Do it yourself, Skateboarding, Coffee roasting, Calligraphy, Stand-up comedy

Introduction: My name is Laurine Ryan, I am a adorable, fair, graceful, spotless, gorgeous, homely, cooperative person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.